Brak produktów
W poprzednim odcinku narysowaliśmy schemat sondy logicznej i wygenerowaliśmy netlistę. Na schemacie elementy są jedynie tworem abstrakcyjnym, a teraz zajmiemy się ich urzeczywistnieniem, czyli przypisaniem konkretnych symboli do rzeczywistych obudów.
Otwórz managera projektu, czyli główne okno programu Kicad. Powinieneś widzieć dwa pliki: plik z rozszerzeniem SCH to plik schematu, a plik NET to plik netlisty i obudów. Jeżeli widzisz tylko jeden plik, zaktualizuj drzewko przyciskiem Odśwież drzewo projektu. Otwórz plik sonda.net.
Program jest bardzo prosty i nie ma tu żadnej filozofii. Po lewej stronie są wypisane wszystkie elementy, jakie umieściliśmy na schemacie. Po prawej są wszystkie obudowy dostępne w programie. Wybieramy element z lewej listy i przypisujemy mu obudowę z prawej listy poprzez dwukrotne kliknięcie. W naszym projekcie zastosujemy wyłącznie elementy w technologii SMD, gdyż są zdecydowanie lepsze od przewlekanych. Jeżeli ktoś jeszcze nie lutował SMD to bardzo polecam i proszę się nie obawiać małych rozmiarów. Wbrew pozorom lutowanie elementów SMD jest łatwiejsze niż przewlekanych.
Wszystkim rezystorom i kondensatorom przypisz obudowę SM1206. Diody powinny być w SM1206POL, tranzystory SOT23EBC, złącza CONN_1 1pin_SMD i układ scalony LM358 w SO8E.
Zapisujemy i to koniec! Proste? Pewnie, że proste. Można teraz przejść do projektowania płytki w programie PCBNEW.
Typowe obudowy SMD
- SM1206, SM0805, SM0603 - rezystory i kondensatory
- SMD1206POL, SMD0805POL, SM0603POL - diody
- SMD-A, SMD-B, SMD-C, SMD-D - kondensatory tantalowe
- SMD_elektrolitXX - kondensator elektrolityczny
- SMD_klawisz
- SMD_kwarc
- SOxE - układy scalone SO wąskie
- SOxN - układy scalone SO średnie
- SOxW - układy scalone SO szerokie
- SOT23 - SOT23 inny niż tranzostor
- SOT23EBC - tranzystor bipolarny w SOT23
- SOT23GDS - tranzystor polowy w SOT23
- 1pin_SMD - pin ogólnego przeznaczenia
- TP - testpoint