Książki o elektronice

W tym miejscu gromadzę recenzje książek, aby było wiadomo, które są przydatne, a które lepiej omijać z daleka :) Cenię sobie praktykę i chcę tu promować książki, które przydają się do celów praktycznych. Ponadto, zwracam uwagę na lekkostrawność książki i czy autor umie przekazać swoją wiedzę. Jeżeli znasz dobrą książkę, której tu nie ma - daj jej opis w komentarzach albo prześlij mailem, a na pewno go opublikuję. 

Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - Dieter Nuhrmann

Mam wielki sentyment do tej książki - czytałem to już w podstawówce :) Jest to cykl czterech książek: elementy, układy, technika cyfrowa, układy scalone. Pierwsze dwie czytałem i jestem zadowolony. Niektóre rzeczy są wyjaśnione tak łopatologicznie, że wstyd nie zrozumieć. Książka "technika cyfrowa" niestety w dzisiejszych czasach jest już przestarzała. Ostatniej części "układy scalone" nie czytałem, więc się nie wypowiadam

Elektronika John Watson Elektronika - John Watson

Niestety moje recenzja jest negatywna. Autor próbował napisać książkę o wszystkim i wyszła książka o niczym. Omówione jest bardzo szerokie spektrum tematów, jednak nie ma w niej nic konkretnego. Są tylko same podstawy i ogólniki. Jeżeli masz możliwość wypożyczenia tego za darmo, to można poprzeglądać, jednak odradzam wydawanie pieniędzy na tę książkę.

Sztuka Elektroniki Horowitz Hill Sztuka elektroniki - Paul Horowitz, Winfield Hill

Prawdziwy hit od wielu lat!!! Trzeba to mieć! Pierwsza część opisuje technikę analogową, a druga - cyfrową. Wszystko jest wyjaśnione bardzo dokładnie, z wieloma przykładami, a przede wszystkim po ludzku. Czyta się z przyjemnością. Autorzy pokazują jak coś działa, a także pokazują rozwiązania błędne, aby ich nie stosować. Najpierw czytałem część drugą, a potem pierwszą. Obie są świetne!

Układy scalone w pytaniach i odpowiedziach Ćwirko Rusek Marciniak Układy scalone w pytaniach i odpowiedziach - Ćwirko, Rusek, Marciniak

Książka stara, ale jara. Bardzo dobrze opisuje budowę i działanie układów cyfrowych i analogowych. Poza tym, są w niej unikalne (jak na literaturę polską) opisy procesów produkcji układów scalonych! Książka zawiera wskazówki teoretyczne i praktyczne, a czyta się bardzo przyjemnie. Polecam ostatni rozdział - niespodzianka dla fanów starych polskich układów scalonych!

Układy półprzewodnikowe Tietze Schenk Układy półprzewodnikowe - Ulrich Tietze, Christoph Schenk

Polecam trochę bardziej zaawansowanym. Ta księga to prawdziwe kompendium różnorakich rozwiązań, również bardzo nietypowych. Polecam rozdziały o elektronice analogowej. Jednak w przypadku cyfrówki, zastosowano w schematach nieużywane symbole z normy DIN, co utrudnia czytanie schematów. Niestety nawet w najnowszym wydaniu nie ma współczesnych symboli na schematach, a wielka szkoda, bo książka jest rzeczywiście dobra.

Tranzystory dla początkujących Piotr Górecki Tranzystory dla początkujących - Piotr Górecki

To nie książka, ale zbiór artykułów. Dzięki nim zrozumiałem, jak działa tranzystor :) Można je znaleźć w internecie. Wszystko jest opisane bardzo zrozumiale i bez katowania czytelnika wyższą matematyką (pozdrawiam uczelnianych wykładowców). Trochę irytuje dziecinny styl pisania, ale to typowe dla Piotra Góreckiego - poza tym naprawdę nie mogę znaleźć nic do zarzucenia autorowi.

Mikrokontrolery dla początkujących Mikrokontrolery dla początkujących - Piotr Górecki

Strzał w dziesiątkę dla początkujących wirtuozów procesorów AVR. Olbrzymia mnogość przykładów pozwala bezproblemowo zrozumieć działanie mikrokontrolerów. Są też opisy wnętrzności procesora AVR. Szkoda tylko, że książka jest już trochę przestarzała - opisywany w niej AT90S2313 już dawno wyszedł z produkcji. Dyskusyjną sprawą jest język BASCOM opisywany w tej książce - osobiście polecam język C.

Borkowski AVR & ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego - Paweł Borkowski

Co do tej pozycji mam mieszane uczucia. Autor opisuje aż cztery języki programowania AVR-ów, co sprawia, że książka jest gruba, lecz mało treściwa. Zamiast tego można by się było skoncentrować na jednym. Dobra dla początkujących, którzy jeszcze nie mieli styczności z mikrokontrolerami AVR i chcących poznać język C. Części o ARM nie czytałem, więc się nie wypowiadam.

Dondumikrokontrolery.blogspot.com - Dondu i inni

Nie książka, a strona internetowa. Mimo to zasługuje na uznanie, gdyż autorzy z niezwykłą starannością tłumaczą wszelkie zagadnienia, barwnie ilustrując schematami i rysunkami. Wszystkie artykuły powinny być zrozumiałe nawet dla tych, którzy zaczynają swoją zabawę z elektroniką. Autorzy opisują AVR-y również od strony elektronicznej, co jest sporym plusem w porównaniu z niektórymi książkami.

K Mikrokontrolery AVR: Język C - Mirosław Kardaś

Tę książkę polecam w szczególności średniozaawansowanym, choć na początek też będzie dobra. Znajdziecie tutaj całe spektrum tematów - od mrugania diodą, przez wyświetlacz LCD, pilot RC5, bluetooth BTM-222, karty SD aż do karty sieciowej Ethernet. Książka nie stanowi integralnego kursu, ale dzieli się na kilka części - omówienie peryferiów uC, język C oraz ćwiczenia praktyczne.

Język C dla mikrokontolerów AVR Francuz Język C dla mikrokontrolerów AVR - Tomasz Francuz

Bardzo dużo treści! Wszystko jest wyjaśnione niezwykle obszernie, w najróżniejszych dostępnych wariantach. Książka bardzo dobrze opisuje procesory od strony programistycznej, bardzo szczegółowo omawiając kompilator AVR-GCC i jego składniki, ale od strony elektroniki czuję pewien niedosyt. Dla początkujących ta książka będzie ciężkostrawna, ale dla zaawansowanych będzie znakomitym ugruntowaniem i poszerzeniem wiedzy. UWAGA - dostępne jest II wydanie książki, opisujące nowsze tematy niż wydanie I oraz Atmel Studio zamiast AVR Studio.

AVR praktyczne projekty Tomasz Franzuc AVR. Praktyczne projekty - Tomasz Francuz

Najnowsza książka Tomasza Francuza o innowacyjnych mikrokontrolerach serii XMEGA. Na początku autor opisuje różnice między starymi AVR-ami i tłumaczy jak należy pisać kod "po nowemu". W kolejnych rozdziałach dowiesz się jak działają poszczególne peryfieria, a w szczególności dokładnie opisane są możliwości, których dotychczas w AVR nie było. W książce znajdziemy wiele przykładów, by lepiej zrozumieć jak działają te świetne procesory.

AVR układy peryferyjne Tomasz Franzuc AVR. Układy peryferyjne - Tomasz Francuz

Druga część o mikrokontrolerach XMEGA (szkoda, że tytuł książki tego nie mówi). Autor opisuje kolejne peryferia tych mikrokontolerów oraz ich zastosowania, a są to m.in. SPI, system plików, karty SD, przetworniki DAC i ADC, obsługa wyświetlaczy graficznych. Na końcu dał czadu pokazując jak XMEGA może generować obraz wideo i odtwarzać pliki dźwiękowe. Książka napisana jest bardzo zrozumiale, bez lania wody i wypełniania niepotrzebnymi anegdotkami. Książki Tomasza Francuza to must have dla każdego, kto chce się zajmować mikrokontolerami AVR (nie tylko XMEGA)

Brakuje jakiejść książki? Dodaj ją w komentarzach!