Brak produktów
Multimetr Sanwa PC5000a jest jednym z najlepszych instrumentów pomiarowych na rynku. Ma niespotykaną dokładność, wyświetlacz jest aż 6-cyfrowy oraz dostępnych jest wiele ciekawych funkcji, których próżno szukać u konkurencyjnych wyrobów.
Po wyjęciu z pudełka, rzuca się w oczy niemalże pancerna obudowa. Rzeczywiście, miernik nie wygląda jak tanie dalekowschodnie mierzydełko, które rozpadnie się przy pierwszym upadku. Gruba twarda obudowa dodatkowo zabezpieczona jest zdejmowalnym holsterem z grubej gumy. Pierwsze wrażenie pozytywne. W pudełku znajdziemy również instrukcję po polsku, angielsku i certyfikat kalibracji. Niestety ów certyfikat nie jest wiele warty, bo nie ma na nim ani daty kalibracji, ani daty ważności, ani nawet numeru seryjnego miernika. Kable dołączone do miernika są dobrej jakości - mają nawet złocone końcówki. Nasadki krokodylkowe oczywiście też są w zestawie.
Holster ma wygodne uchwyty na sondy pomiarowe, aby nie walały się gdzie popadnie. Życzyłbym sobie, aby był jeszcze zwijacz do kabli.
Miernik Sanwa PC5000a ma bardzo dużą dokładność rzędu 0,03% przy pomiarze VDC. Na wyświetlaczu pokazuje się wynik 6-cyfrowy dla pomiaru VDC oraz częstotliwości, a dla innych pomiarów dostępna jest rozdzielczość 5-cyfrowa. Domyślnie zawsze miernik pracuje w trybie 5-cyfrowym, a żeby wyświetlić szóstą, należy wcisnąć klawisz 500000. I jest tu niespodzianka! W instrukcji i materiałach reklamowych producent podaje, że w trybie 6-cyfrowym miernik podaje wyniki z częstotliwością 1,25 razy na sekundę, a w 5-cyfrowym aż 5 razy na sekundę. Ku mojemu zdziwieniu, przy włączonej szóstej cyfrze, miernik również pracuje z szybkością 5 pomiarów na sekundę! Kolejną niespodzianką jest to, że maksymalne wskazanie to nie 500000, tylko więcej. Proszę zdjęcie na dowód!
Bardzo ważną rzeczą jest pomiar rzeczywistej wartości skutecznej TRMS dla składowej zmiennej i również stałej. W typowym mierniku mamy wybór między AC i DC. Tutaj jest jeszcze tryb AC+DC dla przebiegów złożonych! Dostępny jest także specjalny tryb do pomiaru małych napięć, dający rozdzielczość do 1uV DC lub 10uV dla AC i AC+DC. Wszystkie te opcje dostępne są również przy pomiarze natężenia prądu.
Fajną rzeczą są funkcje RECORD oraz CAPTURE. Opiszę je dokładniej, ponieważ w instrukcji są opisane tak, że nie widać między nimi różnicy. Po wciśnięciu klawisza RECORD, miernik pokazuje aktualny wynik pomiaru i zapisuje w pamięci wartość najwyższą i najniższą, jaka pokazała się na wyświetlaczu. Po ponownym wciśnięciu tego przycisku, odczytujemy je oraz różnicę między nimi. Nie ma tutaj żadnej rewelacji, takie rzeczy są w wielu innych miernikach. CAPTURE umożliwia pomiar szpilek, wartości szczytowych czy innych bardzo krótkich impulsów o czasie poniżej 1ms. W tym trybie, w przeciwieństwie do RECORD, na wyświetlaczu nie pokazuje się aktualna wartość, lecz tylko maksymalna, minimalna i różnica. Do czego to można wykorzystać? Poniżej zamieszczam prosty przykład - wetknąłem sondy do gniazdka w ścianie.
To jest wartość skuteczna napięcia sieciowego u mnie w domu. Zwykle jest 220V albo mniej :)
Poniżej widać wartość maksymalną oraz minimalną napięcia sieciowego. Zgodnie z teorią jest to wartość skuteczna pomnożona przez pierwiastek z 2.
Różnica między dwoma napięciami szczytowymi daje napięcie międzyszczytowe (peak-to-peak).
Dla porównania podaję wartość różnicy obliczonej w trybie RECORD. Napięcie skuteczne w gniazdku to wcale nie jest 230V, ale napięcie to dryfuje w pobliżu tej wartości - ze względu na rezystancję przewodów i spadki napięć na nich oraz to, że na osiedlu co chwile ktoś coś włącza i wyłącza. Aby zobaczyć w jak zmienne jest to napięcie, należy zastosować tryb RECORD. Pokazuję zdjęcia jedynie różnicy między wartością MAX i MIN.
Cóż my tu dalej mamy w tym mierniku... Pomiar częstotliwości i wypełnienia sygnału cyfrowego, test ciągłości przewodu, rezystancja i pojemność. Dobrze, że jest opcja kompensacji rezystancji i pojemności przewodów pomiarowych - po wciśnięciu klawisza REL, miernik zostanie wyzerowany (oczywiście REL działa na wszystkich trybach). Rozdzielczość pomiaru rezystancji to 0,01 oma, a pojemności to 10pF.
Z rzeczy nietypowych należy wymienić również pomiar pętli prądowej, przydatny w automatyce. Miernik pokazuje 0% dla prądu 4mA, 100% dla 20mA. Specom od telekomunikacji przyda się pomiar poziomu w dBm - można sobie wybrać rezystancje 4R, 8R, 16R, 32R, 50R, 75R, 93R, 110R, 125R, 135R, 150R, 200R, 250R, 300R, 500R, 600R, 800R, 900R, 1000R, 1200R. Wybrana rezystancja jest zapisywana w pamięci stałej, po ponownym włączeniu multimetru, nie trzeba jej ustawiać na nowo.
Czasami zdarza się wetknąć sondy pomiarowe nie w te gniazda, co trzeba. Kiedyś przez pomyłkę mierzyłem prąd, po czym chciałem zmierzyć napięcie, ale zapomniałem o czymś... :) Miernik Sanwa PC5000a ostrzeże nieuważnego użytkownika przed takimi błędami - multimetr piszczy po wetknięciu sondy w niewłaściwe gniazdo.
Jest jedna rzecz, której bardzo brakowało mi w moim poprzednim multimetrze. Sanwa PC5000a ma głośny brzęczyk i ma możliwość jego wyłączenia!!! W tym celu podczas włączania, należy przytrzymać klawisz Hz. Istnieje też możliwość wyłączenia funkcji auto power off - podczas włączania należy przytrzymać klawisz RANGE. Nie wiem co się dzieje, kiedy przy włączaniu wciśnie się HOLD - pokazuje u mnie napis 859-Pb. Może to wersja oprogramowania? W instrukcji nic o tym nie napisali.
Na prośbę jednego z komentujących, zamieszczam kilka zdjęć ze środka miernika. Miernik posiada cztery laminaty - jeden do gniazd przewodów, drugi na bezpiecznik, trzeci na jakieś pamięci i czwarty oczywiście jest płytą główną. Laminaty są złocone i wyczyszczone z resztek topnika. W przeciwieństwie do firmy UNI-T, miernik został zmontowany maszynowo, a nie ręcznie.
Nad procesorem umieszczono ciekawą płytkę, na której jest pamięć EEPROM 24CS02 komunikująca się z procesorem przez I2C. Co ciekawe, jest kilka miejsc "wolnych" na kolejne pamięci tego typu. Prawdopodobnie są tam jakieś dane kalibracyjne, ale pewny nie jestem.
W oczy rzuca się ciekawy element z napisem VDB-M. Jest to długa cienka płytka z siedmioma wyprowadzeniami. Nie wiem cóż to może być za dziwadełko. Zastosowano procesor typu BTC AD-85-4, na Google nic o nim nie wiadomo.
Sanwa PC5000a to bardzo dobry miernik. Różnorodność opcji jaką oferuje sprawia, że znajdzie zastosowanie w wielu pomiarach. Dokładność jest też dużym aututem tego multimetru. Mam nadzieję, że będzie mi służył przez długie lata, bo jestem z niego bardzo zadowolony.